MX23RW : Monday, September 20 17:59:19| >> :600:359462:359462:

Olympics

Wednesday, July 28 schedule

Swimming

2.30am: Men's 100m Freestyle Semifinal 1
2.35am: Men's 100m Freestyle Semifinal 2

2.41am: Women's 200m Freestyle Final

2.49am: Men's 200m Butterfly Final

2.57am: Women's 200m Butterfly Semifinal 1
3.04am: Women's 200m Butterfly Semifinal 2

3.21am: Men's 200m Breaststroke Semifinal 1
3.28am: Men's 200m Breaststroke Semifinal 2

3.45am: Women's 200m Individual Medley Final

3.54am: Women's 1500m Freestyle Final

4.26am: Men's 4 x 200m Freestyle Relay Final

11.02am: Women's 100m Freestyle - Heat 1
11.05am: Women's 100m Freestyle - Heat 2
11.08am: Women's 100m Freestyle - Heat 3
11.11am: Women's 100m Freestyle - Heat 4
11.14am: Women's 100m Freestyle - Heat 5
11.17am: Women's 100m Freestyle - Heat 6
11.20am: Women's 100m Freestyle - Heat 7

11.25am: Men's 200m Backstroke - Heat 1
11.31am: Men's 200m Backstroke - Heat 2
11.37am: Men's 200m Backstroke - Heat 3
11.43am: Men's 200m Backstroke - Heat 4

11.52am: Women's 200m Breaststroke - Heat 1
11.58am: Women's 200m Breaststroke - Heat 2
12.04pm: Women's 200m Breaststroke - Heat 3
12.10pm: Women's 200m Breaststroke - Heat 4

12.15pm: Men's 200m Individual Medley - Heat 1
12.20pm: Men's 200m Individual Medley - Heat 2
12.25pm: Men's 200m Individual Medley - Heat 3
12.30pm: Men's 200m Individual Medley - Heat 4

12.34pm: Women's 4 x 200m Freestyle Relay - Heat 1
12.44pm: Women's 4 x 200m Freestyle Relay - Heat 2

Diving

7am: Men's synchro 3m springboard final

Football

9am: Saudi Arabia vs. Brazil
Men's Group D

9am: Germany vs. Ivory Coast
Men's Group D

9.30am: Romania vs. New Zealand
Men's Group B

9.30am: South Korea vs. Honduras
Men's Group B

12pm: Australia vs. Egypt
Men's Group C

12pm: Spain vs. Argentina
Men's Group C

12.30pm: France vs. Japan
Men's Group A

12.30pm: South Africa vs. Mexico
Men's Group A

Gymnastics

11.15am: Artistic - Men's All-Around Final

Cycling

3.30am: Road - Women's Individual Time Trial

6am: Road - Men's Individual Time Trial

Tennis

3am start

Men's singles - round of 16
Women's singles - quarter-finals
Men's doubles - semi-finals
Women's doubles - quarter-finals
Mixed doubles - round of 16

Rugby Union

1am: Men's Placing 11-12
1.30am: Men's Placing 9-10
2am: Men's Placing 5-8
2.30am: Men's Placing 5-8

3am: Men's Semi-Final
3.30am: Men's Semi-Final

8.30am: Men's Placing 7-8
9am: Men's Placing 5-6

9.30am: Men's Bronze Medal Match

10am: Men's Gold Medal Match

Rowing

12.30am: Women's Double Sculls Final B

12.42am: Men's Double Sculls Final B

12.54am: Women's Four Final B

1.06am: Men's Four Final B

1.18am: Women's Double Sculls Final A

1.30am: Men's Double Sculls Final A

1.50am: Women's Four Final A

2.10am: Men's Four Final A

2.30am: Women's Eight Repechage 1

2.48am: Men's Eight Repechage 1

2.58am: Women's Single Sculls Semifinal A/B 1
3.08am: Women's Single Sculls Semifinal A/B 2

3.18am: Men's Single Sculls Semifinal A/B 1
3.28am: Men's Single Sculls Semifinal A/B 2

Canoeing

5am: Slalom - Women's Canoe Heats 1st Run

5.47am: Slalom - Men's Kayak Heats 1st Run

6.57am: Slalom - Women's Canoe Heats 2nd Run

7.45am: Slalom - Men's Kayak Heats 2nd Run

Boxing

3am: Women's Feather (54-57kg) Quarterfinal 1
3.15am: Women's Feather (54-57kg) Quarterfinal 2

3.30am: Women's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16
3.48am: Women's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16
4.03am: Women's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16
4.18am: Women's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16

4.36am: Men's Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16
4.51am: Men's Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16
5.06am: Men's Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16
5.24am: Men's Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16

5.39am: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16
5.54am: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16
6.12am: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16
6.27am: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16

9am: Women's Feather (54-57kg) Quarterfinal 3
9.15am: Women's Feather (54-57kg) Quarterfinal 4

9.30am: Women's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16
9.48am: Women's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16
10.03am: Women's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16
10.18am: Women's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 16

10.36am: Men's Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16
10.51am: Men's Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16
11.06am: Men's Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16
11.24am: Men's Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 16

11.39am: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16
11.54am: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16
12.12pm: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16
12.27pm: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 16

Basketball

2am: Nigeria vs. Germany
Men's Group B

5.40am: USA vs. Iran
Men's Group A

9.20am: Italy vs. Australia
Men's Group B

1pm: Czech Republic vs. France
Men's Group A

9am: 3x3 Women - Semi-Final
9.30am: 3x3 Men - Semi-Final
10.10am: 3x3 Women - Semi-Final
10.40am: 3x3 Men - Semi-Final

12.45pm: 3x3 Women - Bronze Medal Game
1.15pm: 3x3 Men - Bronze Medal Game

1.55pm: 3x3 Women - Gold Medal Match
2.25pm: 3x3 Men - Gold Medal Match

Archery

1.30am: Men's Individual 1/32 Eliminations
1.43am: Men's Individual 1/32 Eliminations
1.56am: Women's Individual 1/32 Eliminations
2.09am: Women's Individual 1/32 Eliminations
2.22am: Men's Individual 1/16 Eliminations
2.35am: Women's Individual 1/16 Eliminations
2.48am: Men's Individual 1/32 Eliminations
3.01am: Men's Individual 1/32 Eliminations
3.14am: Women's Individual 1/32 Eliminations
3.27am: Women's Individual 1/32 Eliminations
3.40am: Men's Individual 1/16 Eliminations
3.53am: Women's Individual 1/16 Eliminations
4.06am: Men's Individual 1/32 Eliminations
4.19am: Men's Individual 1/32 Eliminations
4.32am: Women's Individual 1/32 Eliminations
4.45am: Women's Individual 1/32 Eliminations
4.58am: Men's Individual 1/16 Eliminations
5.11am: Women's Individual 1/16 Eliminations

8am: Men's Individual 1/32 Eliminations
8.13am: Men's Individual 1/32 Eliminations
8.26am: Women's Individual 1/32 Eliminations
8.39am: Women's Individual 1/32 Eliminations
8.52am: Men's Individual 1/16 Eliminations
9.05am: Women's Individual 1/16 Eliminations
9.18am: Men's Individual 1/32 Eliminations
9.31am: Men's Individual 1/32 Eliminations
9.44am: Women's Individual 1/32 Eliminations
9.57am: Women's Individual 1/32 Eliminations
10.10am: Men's Individual 1/16 Eliminations
10.23am: Women's Individual 1/16 Eliminations

Shooting

1am: 25m Pistol Women's Pre-Event Training

1am: Trap Women's Qualification - Day 1

1.25am: Trap Men's Qualification - Day 1

Fencing

2am: Men's Sabre Team Table of 16

3.25am: Men's Sabre Team Quarterfinal 1
3.25am: Men's Sabre Team Quarterfinal 2
3.25am: Men's Sabre Team Quarterfinal 3
3.25am: Men's Sabre Team Quarterfinal 4

4.45am: Men's Sabre Team Classifications 5-8

5.40am: Men's Sabre Team Semifinal 1
5.40am: Men's Sabre Team Semifinal 2

6.30am: Men's Sabre Team Placement 5-6
6.30am: Men's Sabre Team Placement 7-8

10.30am: Men's Sabre Team Bronze Medal Match

11.30am: Men's Sabre Team Gold Medal Match

Equestrian

2.30am: Dressage 2nd Horse Inspection

9.30am: Dressage Individual Grand Prix Freestyle

Sailing

4.05am: Men's Windsurfer - RS:X - Race 07

4.05am: Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 03

4.05am: Men's Two Person Dinghy - 470 - Race 01

4.05am: Men's Skiff - 49er - Race 04

4.15am: Women's Windsurfer - RS:X - Race 07

Following: Men's Windsurfer - RS:X - Race 08

Following: Men's Skiff - 49er - Race 05

Following: Women's Windsurfer - RS:X - Race 08

Following: Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 04

Following: Men's Two Person Dinghy - 470 - Race 02

Following: Men's Windsurfer - RS:X - Race 09

Following: Men's Skiff - 49er - Race 06

Following: Women's Windsurfer - RS:X - Race 09

6.35am: Mixed Multihull - Nacra 17 Foiling - Race 01

6.50am: Women's Two Person Dinghy - 470 - Race 01

6.50am: Women's Skiff - 49er FX - Race 04

Following: Mixed Multihull - Nacra 17 Foiling - Race 02

Following: Women's Skiff - 49er FX - Race 05

Following: Women's Two Person Dinghy - 470 - Race 02

Following: Mixed Multihull - Nacra 17 Foiling - Race 03

Following: Women's Skiff - 49er FX - Race 06

Surfing

12am: Women's Bronze Medal Match

12.45am: Men's Bronze Medal Match

1.30am: Women's Gold Medal Match

2.15am: Men's Gold Medal Match

Judo

3am: Men -90 kg Elimination Round of 64
3am: Women -70 kg Elimination Round of 32

Following: Men -90 kg Elimination Round of 32

Following: Men -90 kg Elimination Round of 16
Following: Women -70 kg Elimination Round of 16

Following: Men -90 kg Quarterfinals
Following: Women -70 kg Quarterfinals

9am: Women -70 kg Repechage contests

Following: Women -70 kg Semifinal of Table A
Following: Women -70 kg Semifinal of Table B

Following: Men -90 kg Repechage contests

Following: Men -90 kg Semifinal of Table A
Following: Men -90 kg Semifinal of Table B

Following: Women -70 kg Contest for Bronze Medal A
Following: Women -70 kg Contest for Bronze Medal B

Following: Women -70 kg Final

Following: Men -90 kg Contest for Bronze Medal A
Following: Men -90 kg Contest for Bronze Medal B

Following: Men -90 kg Final

Weightlifting

5.50am: Men's 73kg Group B

11.50am: Men's 73kg Group A

Table Tennis

2am: Women's Singles Quarterfinal

3am: Men's Singles Quarterfinal

4am: Women's Singles Quarterfinal

7am: Women's Singles Quarterfinal

8am: Men's Singles Quarterfinal

9am: Women's Singles Quarterfinal

12pm: Men's Singles Quarterfinal

12pm: Men's Singles Quarterfinal

Badminton

1am-6.30am

Women's Singles Group Play Stage
Mixed Doubles Quarter-Finals

10am-1.30pm

Men's Singles Group Play Stage

Hockey

1.30am: Netherlands vs. South Africa
Women's Pool A

2am: Great Britain vs. India
Women's Pool A

3.45am: New Zealand vs. Spain
Women's Pool B

4.15am: Germany vs. Ireland
Women's Pool A

10.30am: Japan vs. Australia
Women's Pool B

11am: Argentina vs. China
Women's Pool B

12.45pm: Japan vs. Spain
Men's Pool A

1.15pm: Australia vs. New Zealand
Men's Pool A

Volleyball

1am: Canada vs. Iran
Men's Pool A

3.05am: USA vs. Tunisia
Men's Pool B

6.20am: Argentina vs. France
Men's Pool B

8.25am: Poland vs. Venezuela
Men's Pool A

11.40am: Japan vs. Italy
Men's Pool A

1.45pm: Brazil vs. Russian Athletes
Men's Pool B

Beach Volleyball

1am-4.30am

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

7am-9.50am

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

12pm-2.50pm

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

Handball

1am: Denmark vs. Bahrain
Men's Group B

3am: Sweden vs. Portugal
Men's Group B

6.15am: Japan vs. Egypt
Men's Group B

8.15am: Norway vs. Argentina
Men's Group A

11.30am: Brazil vs. Spain
Men's Group A

1.30pm: France vs. Germany
Men's Group A

Baseball

4am: Dominican Republic vs. Japan
Group A

Water Polo

6am: Hungary vs. USA
Women's Group B

7.30am: Canada vs. South Africa
Women's Group A

10.20am: China vs. Japan
Women's Group B

11.50am: Netherlands vs. Spain
Women's Group A


Did you know...?
rhs 2.0
-(578:50) NO SAVED VALID SPORT!!!!:9:

Subscribe to our Newsletter


Transfer Talk Daily
Match previews - twice weekly
Morning Briefing (7am UTC)
Ultra close-up image of Kevin De Bruyne [NOT FOR USE IN ARTICLES]Get the latest transfer news, match previews and news direct to your inbox!