MX23RW : Tuesday, September 21 08:13:18| >> :600:410701:410701:

Olympics

Saturday, July 31 schedule

Athletics

1am-4am
Women's 400m Hurdles Round 1
Women's Discus Throw Qualifying Round
Men's Pole Vault Qualifying Round
Men's 800m Round 1
Women's 100m Hurdles Qualifying Round
Men's 100m Preliminary Round

11am-1.55pm
Men's 10,000m Victory Ceremony
Men's Long Jump Qualifying Round
Women's 100m Semifinals
Men's 100m Round 1
Men's Discus Throw Final
Women's 800m Semifinals
Mixed 4 x 400m Relay Final
Women's 100m Final

Swimming

2.30am: Men's 100m Butterfly Final

2.37am: Women's 200m Backstroke Final

2.46am: Women's 800m Freestyle Final

3.11am: Men's 50m Freestyle Semifinal 1
3.16am: Men's 50m Freestyle Semifinal 2

3.32am: Women's 50m Freestyle Semifinal 1
3.37am: Women's 50m Freestyle Semifinal 2

3.43am: Mixed 4 x 100m Medley Relay Final

Diving

7am: Women's 3m springboard semi-final

Football

9am: Men's Quarter-Final

10am: Men's Quarter-Final

11am: Men's Quarter-Final

12pm: Men's Quarter-Final

Gymnastics

5am: Trampoline - Men's Qualification

6.50am: Trampoline - Men's Final

Cycling

2.10am: BMX Freestyle - Women's Park Seeding

3.20am: BMX Freestyle - Men's Park Seeding

Tennis

4am start

Women's singles - final
Women's doubles - final
Mixed doubles - final

Golf

11.30pm (Fri): Men's Individual Stroke Play Round 3

Rugby Union

1am: Women's Placing 11-12
1.30am: Women's Placing 9-10
2am: Women's Placing 5-8
2.30am: Women's Placing 5-8

3am: Women's Semi-Final
3.30am: Women's Semi-Final

8.30am: Women's Placing 7-8
9am: Women's Placing 5-6

9.30am: Women's Bronze Medal Match

10am: Women's Gold Medal Match

Triathlon

11.30pm (Fri): Mixed Relay Race

Boxing

3am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 16
3.15am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 16
3.30am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 16
3.48am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 16

4.03am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 16
4.18am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 16
4.36am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 16
4.51am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 16

5.06am: Women's Middle (69-75kg) Quarterfinal 1
5.24am: Women's Middle (69-75kg) Quarterfinal 2

5.39am: Women's Feather (54-57kg) Semifinal 1

9am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 16
9.15am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 16
9.30am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 16
9.48am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 16

10.03am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 16
10.18am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 16
10.36am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 16
10.51am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 16

11.06am: Women's Middle (69-75kg) Quarterfinal 3
11.24am: Women's Middle (69-75kg) Quarterfinal 4

11.39am: Women's Feather (54-57kg) Semifinal 2

Basketball

2am: Iran vs. France
Men's Group A

5.40am: Italy vs. Nigeria
Men's Group B

9.20am: Australia vs. Germany
Men's Group B

1pm: USA vs. Czech Republic
Men's Group A

Archery

1.30am: Men's Individual 1/8 Eliminations
1.43am: Men's Individual 1/8 Eliminations
1.56am: Men's Individual 1/8 Eliminations
2.09am: Men's Individual 1/8 Eliminations
2.22am: Men's Individual 1/8 Eliminations
2.35am: Men's Individual 1/8 Eliminations
2.48am: Men's Individual 1/8 Eliminations
3.01am: Men's Individual 1/8 Eliminations

6.45am: Men's Individual Quarterfinal
7am: Men's Individual Quarterfinal
7.15am: Men's Individual Quarterfinal
7.30am: Men's Individual Quarterfinal

7.45am: Men's Individual Semifinal
8am: Men's Individual Semifinal

8.30am: Men's Individual Bronze Medal Match

8.45am: Men's Individual Gold Medal Match

Shooting

1am: 25m Rapid Fire Pistol Men's Pre-Event Training

1am: Trap Mixed Team Qualification

4am: 50m Rifle 3 Positions Women's Qualification

5am: 50m Rifle 3 Positions Men's Official Training

5.30am: Trap Mixed Team Bronze Medal Match

6am: Trap Mixed Team Gold Medal Match

8am: 50m Rifle 3 Positions Women's Final

Fencing

2am: Women's Sabre Team Table of 16

3.25am: Women's Sabre Team Quarterfinal 1
3.25am: Women's Sabre Team Quarterfinal 2
3.25am: Women's Sabre Team Quarterfinal 3
3.25am: Women's Sabre Team Quarterfinal 4

4.45am: Women's Sabre Team Classifications 5-8

5.40am: Women's Sabre Team Semifinal 1
5.40am: Women's Sabre Team Semifinal 2

6.30am: Women's Sabre Team Placement 5-6
6.30am: Women's Sabre Team Placement 7-8

10.30am: Women's Sabre Team Bronze Medal Match

11.30am: Women's Sabre Team Gold Medal Match

Equestrian

12.30am: Eventing Dressage Team and Individual Day 2 - Session 3

9am: Jumping 1st Horse Inspection

Sailing

4.05am: Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 07

4.05am: Men's Skiff - 49er - Race 10

4.05am: Women's Skiff - 49er FX - Race 10

4.05am: Mixed Multihull - Nacra 17 Foiling - Race 07

Following: Men's Skiff - 49er - Race 11

Following: Women's Skiff - 49er FX - Race 11

Following: Mixed Multihull - Nacra 17 Foiling - Race 08

Following: Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 08

Following: Men's Skiff - 49er - Race 12

Following: Women's Skiff - 49er FX - Race 12

Following: Mixed Multihull - Nacra 17 Foiling - Race 09

6.33am: Women's Windsurfer - RS:X - Medal Race

7.33am: Men's Windsurfer - RS:X - Medal Race

Judo

3am: Mixed Team Elimination Round of 16

Following: Mixed Team Quarterfinals

Following: Mixed Team Repechages

Following: Mixed Team Semifinal of Table A
Following: Mixed Team Semifinal of Table B

9am: Mixed Team Bronze Medal A

Following: Mixed Team Bronze Medal B

Following: Mixed Team Final

Weightlifting

3.50am: Men's 81kg Group B

3.50am: Men's 96kg Group B

7.50am: Men's 81kg Group A

11.50am: Men's 96kg Group A

Badminton

1am-8am

Men's Singles Quarter-Finals
Women's Doubles Semi-Finals

10am-3pm

Women's Singles Semi-Finals
Men's Doubles Bronze Medal Match
Men's Doubles Gold Medal Match

Hockey

1.30am: China vs. New Zealand
Women's Pool B

2am: Japan vs. Spain
Women's Pool B

3.45am: Argentina vs. Australia
Women's Pool B

4.15am: India vs. South Africa
Women's Pool A

10.30am: Germany vs. Netherlands
Women's Pool A

12.45pm: Ireland vs. Great Britain
Women's Pool A

Volleyball

1am: Dominican Republic vs. Kenya
Women's Pool A

3.05am: USA vs. Russian Athletes
Women's Pool B

6.20am: Argentina vs. Turkey
Women's Pool B

8.25am: Serbia vs. Brazil
Women's Pool A

11.40am: Japan vs. South Korea
Women's Pool A

1.45pm: China vs. Italy
Women's Pool B

Beach Volleyball

1am-4.30am

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

7am-9.50am

Men's Preliminaries
Women's Lucky Loser

12pm-2.50pm

Men's Lucky Losers
Women's Lucky Loser

Handball

1am: Angola vs. Japan
Women's Group A

3am: Montenegro vs. South Korea
Women's Group A

6.15am: Russian Athletes vs. France
Women's Group B

8.15am: Brazil vs. Sweden
Women's Group B

11.30am: Hungary vs. Spain
Women's Group B

1.30pm: Norway vs. Netherlands
Women's Group A

Baseball

4am: Japan vs. Mexico
Group A

11am: South Korea vs. USA
Group B

Water Polo

2am: Montenegro vs. Kazakhstan
Men's Group B

3.30am: Australia vs. Spain
Men's Group B

6am: USA vs. Hungary
Men's Group A

7.30am: Croatia vs. Serbia
Men's Group B

10.20am: Italy vs. Japan
Men's Group A

11.50am: South Africa vs. Greece
Men's Group A


Did you know...?
rhs 2.0
-(578:50) NO SAVED VALID SPORT!!!!:9:

Subscribe to our Newsletter


Transfer Talk Daily
Match previews - twice weekly
Morning Briefing (7am UTC)
Ultra close-up image of Kevin De Bruyne [NOT FOR USE IN ARTICLES]Get the latest transfer news, match previews and news direct to your inbox!