MX23RW : Tuesday, September 21 18:09:11| >> :600:446454:446454:

Olympics

Tuesday, July 27 schedule

Swimming

2.30am: Women's 200m Freestyle Semifinal 1
2.36am: Women's 200m Freestyle Semifinal 2

2.43am: Men's 200m Freestyle Final

2.51am: Women's 100m Backstroke Final

2.59am: Men's 100m Backstroke Final

3.17am: Women's 100m Breaststroke Final

3.35am: Men's 200m Butterfly Semifinal 1
3.41am: Men's 200m Butterfly Semifinal 2

3.58am: Women's 200m Individual Medley Semifinal 1
4.05am: Women's 200m Individual Medley Semifinal 2

11.02am: Men's 100m Freestyle - Heat 1
11.05am: Men's 100m Freestyle - Heat 2
11.08am: Men's 100m Freestyle - Heat 3
11.11am: Men's 100m Freestyle - Heat 4
11.14am: Men's 100m Freestyle - Heat 5
11.17am: Men's 100m Freestyle - Heat 6
11.20am: Men's 100m Freestyle - Heat 7
11.23am: Men's 100m Freestyle - Heat 8

11.28am: Women's 200m Butterfly - Heat 1
11.34am: Women's 200m Butterfly - Heat 2
11.40am: Women's 200m Butterfly - Heat 3
11.46am: Women's 200m Butterfly - Heat 4

11.50am: Men's 200m Breaststroke - Heat 1
11.56am: Men's 200m Breaststroke - Heat 2
12.02pm: Men's 200m Breaststroke - Heat 3
12.08pm: Men's 200m Breaststroke - Heat 4
12.14pm: Men's 200m Breaststroke - Heat 5

12.17pm: Men's 4 x 200m Freestyle Relay - Heat 1
12.27pm: Men's 4 x 200m Freestyle Relay - Heat 2

12.37pm: Men's 800m Freestyle - Heat 1
12.47pm: Men's 800m Freestyle - Heat 2
12.57pm: Men's 800m Freestyle - Heat 3
1.07pm: Men's 800m Freestyle - Heat 4
1.17pm: Men's 800m Freestyle - Heat 5
1.27pm: Men's 800m Freestyle - Heat 6

Diving

7am: Women's synchro 10m platform final

Football

9am: New Zealand vs. Sweden
Women's Group G

9am: USA vs. Australia
Women's Group G

12pm: Chile vs. Japan
Women's Group E

12pm: Canada vs. Great Britain
Women's Group E

12.30pm: Netherlands vs. China
Women's Group F

12.30pm: Brazil vs. Zambia
Women's Group F

Gymnastics

11.45am: Artistic - Women's Team Final

Cycling

7am: Mountain Bike - Women's Cross-Country

Tennis

3am start

Men's singles - round 2
Women's singles - round of 16
Men's doubles - quarter-finals
Women's doubles - round of 16
Women's doubles - quarter-finals

Rugby Union

1am: Canada vs. Japan
Men's Pool B

1.30am: Fiji vs. Great Britain
Men's Pool B

2am: Argentina vs. South Korea
Men's Pool A

2.30am: New Zealand vs. Australia
Men's Pool A

3am: Kenya vs. Ireland
Men's Pool C

3.30am: South Africa vs. USA
Men's Pool C

8.30am: Men's Placing 9-12
9am: Men's Placing 9-12

9.30am: Men's Quarter-Final
10am: Men's Quarter-Final
10.30am: Men's Quarter-Final
11am: Men's Quarter-Final

Rowing

12.30am: Men's Single Sculls Semifinal C/D 1
12.40am: Men's Single Sculls Semifinal C/D 2

12.50am: Women's Single Sculls Semifinal C/D 1
1am: Women's Single Sculls Semifinal C/D 2

1.10am: Lightweight Men's Double Sculls Final C

1.22am: Lightweight Women's Double Sculls Final C

1.34am: Men's Quadruple Sculls Final B

1.46am: Women's Quadruple Sculls Final B

1.58am: Men's Quadruple Sculls Final A

2.10am: Women's Quadruple Sculls Final A

2.30am: Men's Pair Semifinal A/B 1
2.40am: Men's Pair Semifinal A/B 2

2.58am: Women's Pair Semifinal A/B 1
3.08am: Women's Pair Semifinal A/B 2

3.18am: Lightweight Men's Double Sculls Semifinal A/B 1
3.28am: Lightweight Men's Double Sculls Semifinal A/B 2

3.38am: Lightweight Women's Double Sculls Semifinal A/B 1
3.48am: Lightweight Women's Double Sculls Semifinal A/B 2

Triathlon

10.30pm (Mon): Women's Individual Race

Canoeing

6am: Slalom - Women's Kayak Semi-final

8am: Slalom - Women's Kayak Final

Boxing

3am: Men's Welter (63-69kg) - Preliminaries - Round of 16
3.15am: Men's Welter (63-69kg) - Preliminaries - Round of 16
3.30am: Men's Welter (63-69kg) - Preliminaries - Round of 16
3.48am: Men's Welter (63-69kg) - Preliminaries - Round of 16

4.03am: Men's Heavy (81-91kg) - Preliminaries - Round of 16
4.18am: Men's Heavy (81-91kg) - Preliminaries - Round of 16
4.36am: Men's Heavy (81-91kg) - Preliminaries - Round of 16
4.51am: Men's Heavy (81-91kg) - Preliminaries - Round of 16

5.06am: Women's Light (57-60kg) - Preliminaries - Round of 32
5.24am: Women's Light (57-60kg) - Preliminaries - Round of 32

5.39am: Women's Welter (64-69kg) - Preliminaries - Round of 16
5.54am: Women's Welter (64-69kg) - Preliminaries - Round of 16
6.12am: Women's Welter (64-69kg) - Preliminaries - Round of 16
6.27am: Women's Welter (64-69kg) - Preliminaries - Round of 16

9am: Men's Welter (63-69kg) - Preliminaries - Round of 16
9.15am: Men's Welter (63-69kg) - Preliminaries - Round of 16
9.30am: Men's Welter (63-69kg) - Preliminaries - Round of 16
9.48am: Men's Welter (63-69kg) - Preliminaries - Round of 16

10.03am: Men's Heavy (81-91kg) - Preliminaries - Round of 16
10.18am: Men's Heavy (81-91kg) - Preliminaries - Round of 16
10.36am: Men's Heavy (81-91kg) - Preliminaries - Round of 16
10.51am: Men's Heavy (81-91kg) - Preliminaries - Round of 16

11.06am: Women's Light (57-60kg) - Preliminaries - Round of 32
11.24am: Women's Light (57-60kg) - Preliminaries - Round of 32

11.39am: Women's Welter (64-69kg) - Preliminaries - Round of 16
11.54am: Women's Welter (64-69kg) - Preliminaries - Round of 16
12.12pm: Women's Welter (64-69kg) - Preliminaries - Round of 16
12.27pm: Women's Welter (64-69kg) - Preliminaries - Round of 16

Basketball

2am: Japan vs. France
Women's Group B

5.40am: Nigeria vs. USA
Women's Group B

9.20am: Australia vs. Belgium
Women's Group C

1pm: Puerto Rico vs. China
Women's Group C

5.30am: 3x3 Women - USA vs. Japan
5.55am: 3x3 Women - China vs. Mongolia

6.40am: 3x3 Men - Belgium vs. Poland
7.05am: 3x3 Men - China vs. Japan

9am: 3x3 Women - France vs. Romania
9.25am: 3x3 Women - Russian Athletes vs. Italy

10am: 3x3 Men - Serbia vs. Russian Athletes
10.25am: 3x3 Men - Latvia vs. Netherlands

12.30pm: 3x3 Women - Quarter-Final
1pm: 3x3 Men - Quarter-Final
1.50pm: 3x3 Women - Quarter-Final
2.20pm: 3x3 Men - Quarter-Final

Archery

1.30am: Men's Individual 1/32 Eliminations
1.43am: Men's Individual 1/32 Eliminations
1.56am: Women's Individual 1/32 Eliminations
2.09am: Women's Individual 1/32 Eliminations
2.22am: Men's Individual 1/16 Eliminations
2.35am: Women's Individual 1/16 Eliminations
2.48am: Men's Individual 1/32 Eliminations
3.01am: Men's Individual 1/32 Eliminations
3.14am: Women's Individual 1/32 Eliminations
3.27am: Women's Individual 1/32 Eliminations
3.40am: Men's Individual 1/16 Eliminations
3.53am: Women's Individual 1/16 Eliminations
4.06am: Men's Individual 1/32 Eliminations
4.19am: Men's Individual 1/32 Eliminations
4.32am: Women's Individual 1/32 Eliminations
4.45am: Women's Individual 1/32 Eliminations
4.58am: Men's Individual 1/16 Eliminations
5.11am: Women's Individual 1/16 Eliminations

8am: Men's Individual 1/32 Eliminations
8.13am: Men's Individual 1/32 Eliminations
8.26am: Women's Individual 1/32 Eliminations
8.39am: Women's Individual 1/32 Eliminations
8.52am: Men's Individual 1/16 Eliminations
9.05am: Women's Individual 1/16 Eliminations
9.18am: Men's Individual 1/32 Eliminations
9.31am: Men's Individual 1/32 Eliminations
9.44am: Women's Individual 1/32 Eliminations
9.57am: Women's Individual 1/32 Eliminations
10.10am: Men's Individual 1/16 Eliminations
10.23am: Women's Individual 1/16 Eliminations
10.36am: Men's Individual 1/32 Eliminations
10.49am: Men's Individual 1/32 Eliminations
11.02am: Women's Individual 1/32 Eliminations
11.15am: Women's Individual 1/32 Eliminations
11.28am: Men's Individual 1/16 Eliminations
11.41am: Women's Individual 1/16 Eliminations

Shooting

1am: Trap Men's Pre-Event Training

1am: Trap Women's Pre-Event Training

1am: 10m Air Pistol Mixed Team Qualification Stage 1

1am: 10m Air Pistol Mixed Team Qualification Stage 2

3am: 10m Air Pistol Mixed Team Bronze Medal Match

3.35am: 10m Air Pistol Mixed Team Gold Medal Match

5.15am: 10m Air Rifle Mixed Team Qualification Stage 1

5.15am: 10m Air Rifle Mixed Team Qualification Stage 2

7.15am: 10m Air Rifle Mixed Team Bronze Medal Match

7.50am: 10m Air Rifle Mixed Team Gold Medal Match

Fencing

3.25am: Women's Épée Team Quarterfinal 1
3.25am: Women's Épée Team Quarterfinal 2
3.25am: Women's Épée Team Quarterfinal 3
3.25am: Women's Épée Team Quarterfinal 4

4.45am: Women's Épée Team Classifications 5-8

5.40am: Women's Épée Team Semifinal 1
5.40am: Women's Épée Team Semifinal 2

6.30am: Women's Épée Team Placement 5-6
6.30am: Women's Épée Team Placement 7-8

10.30am: Women's Épée Team Bronze Medal Match

11.30am: Women's Épée Team Gold Medal Match

Equestrian

9am: Dressage Team Grand Prix Special

Sailing

4.05am: Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 05

4.05am: Women's Skiff - 49er FX - Race 01

4.15am: Men's One Person Dinghy - Laser - Race 05

Following: Women's Skiff - 49er FX - Race 02

5.05am: Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 01

Following: Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 06

Following: Men's One Person Dinghy - Laser - Race 06

Following: Women's Skiff - 49er FX - Race 03

Following: Men's One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn - Race 02

6.50am: Men's Skiff - 49er - Race 01

Following: Men's Skiff - 49er - Race 02

Following: Men's Skiff - 49er - Race 03

Surfing

11pm (Mon): Men's Quarterfinals - Heat 1
11.36pm (Mon): Men's Quarterfinals - Heat 2
12.12am: Men's Quarterfinals - Heat 3
12.48am: Men's Quarterfinals - Heat 4

1.24am: Women's Quarterfinals - Heat 1
2am: Women's Quarterfinals - Heat 2
2.36am: Women's Quarterfinals - Heat 3
3.12am: Women's Quarterfinals - Heat 4

3.48am: Men's Semifinals - Heat 1
4.24am: Men's Semifinals - Heat 2

5am: Women's Semifinals - Heat 1
5.36am: Women's Semifinals - Heat 2

Taekwondo

2am: Women +67kg Round of 16
2.15am: Men +80kg Round of 16
2.30am: Women +67kg Round of 16
2.45am: Men +80kg Round of 16
3am: Women +67kg Round of 16
3.15am: Men +80kg Round of 16
3.30am: Women +67kg Round of 16
3.45am: Men +80kg Round of 16
4am: Women +67kg Round of 16
4.15am: Men +80kg Round of 16
4.30am: Women +67kg Round of 16
4.45am: Men +80kg Round of 16
5am: Women +67kg Round of 16
5.15am: Men +80kg Round of 16
5.30am: Women +67kg Round of 16
5.45am: Men +80kg Round of 16

6am: Women +67kg Quarterfinal
6.15am: Men +80kg Quarterfinal
6.30am: Women +67kg Quarterfinal
6.45am: Men +80kg Quarterfinal
7am: Women +67kg Quarterfinal
7.15am: Men +80kg Quarterfinal
7.30am: Women +67kg Quarterfinal
7.45am: Men +80kg Quarterfinal

8am: Women +67kg Semifinal
8.15am: Men +80kg Semifinal
8.30am: Women +67kg Semifinal
8.45am: Men +80kg Semifinal

11am: Women +67kg Repechage
11.15am: Men +80kg Repechage
11.30am: Women +67kg Repechage
11.45am: Men +80kg Repechage

12.30pm: Women +67kg Bronze Medal Contests
12.45pm: Men +80kg Bronze Medal Contests
1pm: Women +67kg Bronze Medal Contests
1.15pm: Men +80kg Bronze Medal Contests

1.30pm: Women +67kg Gold Medal Contest
1.45pm: Men +80kg Gold Medal Contest

Judo

3am: Men -81 kg Elimination Round of 64
3am: Women -63 kg Elimination Round of 32

Following: Men -81 kg Elimination Round of 32

Following: Men -81 kg Elimination Round of 16
Following: Women -63 kg Elimination Round of 16

Following: Men -81 kg Quarterfinals
Following: Women -63 kg Quarterfinals

9am: Women -63 kg Repechage contests

Following: Women -63 kg Semifinal of Table A
Following: Women -63 kg Semifinal of Table B

Following: Men -81 kg Repechage contests

Following: Men -81 kg Semifinal of Table A
Following: Men -81 kg Semifinal of Table B

Following: Women -63 kg Contest for Bronze Medal A
Following: Women -63 kg Contest for Bronze Medal B

Following: Women -63 kg Final

Following: Men -81 kg Contest for Bronze Medal A
Following: Men -81 kg Contest for Bronze Medal B

Following: Men -81 kg Final

Weightlifting

3.50am: Women's 59kg Group B

3.50am: Women's 64kg Group B

7.50am: Women's 59kg Group A

11.50am: Women's 64kg Group A

Table Tennis

2am: Men's & Women's Singles Round 3

6.30am: Men's & Women's Singles Round 3

8.30am: Men's & Women's Singles Round of 16

11.30am: Men's & Women's Singles Round of 16

Badminton

2am-7.30am

Men's Singles Group Play Stage
Men's Doubles Group Play Stage
Women's Singles Group Play Stage
Women's Doubles Group Play Stage
Mixed Doubles Group Play Stage

10am-1.30pm

Men's Singles Group Play Stage
Men's Doubles Group Play Stage
Women's Singles Group Play Stage
Women's Doubles Group Play Stage
Mixed Doubles Group Play Stage

Hockey

1.30am: Argentina vs. Australia
Men's Pool A

2am: India vs. Spain
Men's Pool A

3.45am: Japan vs. New Zealand
Men's Pool A

4.15am: Germany vs. Great Britain
Men's Pool B

10.30am: Belgium vs. South Africa
Men's Pool B

12.45pm: Netherlands vs. Canada
Men's Pool B

Volleyball

1am: Russian Athletes vs. Argentina
Women's Pool B

3.05am: China vs. USA
Women's Pool B

6.20am: Japan vs. Serbia
Women's Pool A

8.25am: Italy vs. Turkey
Women's Pool B

11.40am: Brazil vs. Dominican Republic
Women's Pool A

1.45pm: South Korea vs. Kenya
Women's Pool A

Beach Volleyball

1am-4.30am

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

7am-9.50am

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

12pm-2.50pm

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

Handball

1am: Japan vs. Montenegro
Women's Group A

3am: Brazil vs. Hungary
Women's Group B

6.15am: Sweden vs. Russian Athletes
Women's Group B

8.15am: South Korea vs. Netherlands
Women's Group A

11.30am: Angola vs. Norway
Women's Group A

1.30pm: France vs. Spain
Women's Group B

Water Polo

2am: South Africa vs. USA
Men's Group A

3.30am: Montenegro vs. Spain
Men's Group B

6am: Kazakhstan vs. Serbia
Men's Group B

7.30am: Italy vs. Greece
Men's Group A

10.20am: Japan vs. Hungary
Men's Group A

11.50am: Australia vs. Croatia
Men's Group B

Softball

5am: Bronze Medal Game

12pm: Gold Medal Game


Did you know...?
rhs 2.0
-(578:50) NO SAVED VALID SPORT!!!!:9:

Subscribe to our Newsletter


Transfer Talk Daily
Match previews - twice weekly
Morning Briefing (7am UTC)
Ultra close-up image of Kevin De Bruyne [NOT FOR USE IN ARTICLES]Get the latest transfer news, match previews and news direct to your inbox!