MX23RW : Wednesday, September 22 08:33:26| >> :120:5080:5080:

Olympics

Monday, July 26 schedule

Swimming

2.30am: Women's 100m Butterfly Final

2.37am: Men's 200m Freestyle Semifinal 1
2.43am: Men's 200m Freestyle Semifinal 2

2.50am: Women's 100m Breaststroke Semifinal 1
2.56am: Women's 100m Breaststroke Semifinal 2

3.12am: Men's 100m Breaststroke Final

3.20am: Women's 400m Freestyle Final

3.31am: Men's 100m Backstroke Semifinal 1
3.37am: Men's 100m Backstroke Semifinal 2

3.53am:Women's 100m Backstroke Semifinal 1
3.59am:Women's 100m Backstroke Semifinal 2

4.05am: Men's 4 x 100m Freestyle Relay Final

11.02am: Women's 200m Freestyle - Heat 1
11.07am: Women's 200m Freestyle - Heat 2
11.12am: Women's 200m Freestyle - Heat 3
11.17am: Women's 200m Freestyle - Heat 4
11.22am: Women's 200m Freestyle - Heat 5
11.27am: Women's 200m Freestyle - Heat 6

11.29am: Men's 200m Butterfly - Heat 1
11.35am: Men's 200m Butterfly - Heat 2
11.41am: Men's 200m Butterfly - Heat 3
11.47am: Men's 200m Butterfly - Heat 4

11.56am: Women's 200m Individual Medley - Heat 1
12.02pm: Women's 200m Individual Medley - Heat 2
12.08pm: Women's 200m Individual Medley - Heat 3
12.14pm: Women's 200m Individual Medley - Heat 4
12.20pm: Women's 200m Individual Medley - Heat 5
12.26pm: Women's 200m Individual Medley - Heat 6

12.32pm: Women's 1500m Freestyle - Heat 1
12.49pm: Women's 1500m Freestyle - Heat 2
1.06pm: Women's 1500m Freestyle - Heat 3
1.23pm: Women's 1500m Freestyle - Heat 4

Diving

7am: Men's synchro 10m platform final

Gymnastics

11am: Artistic - Men's Team Final

Cycling

7am: Mountain Bike - Men's Cross-Country

Tennis

3am start

Men's singles - round 2
Women's singles - round 2
Men's doubles - round of 16
Women's doubles - round of 16

Rugby Union

1am: Fiji vs. Japan
Men's Pool B

1.30am: Great Britain vs. Canada
Men's Pool B

2am: New Zealand vs. South Korea
Men's Pool A

2.30am: Australia vs. Argentina
Men's Pool A

3am: South Africa vs. Ireland
Men's Pool C

3.30am: USA vs. Kenya
Men's Pool B

8.30am: Great Britain vs. Japan
Men's Pool B

9am: Fiji vs. Canada
Men's Pool B

9.30am: New Zealand vs. Argentina
Men's Pool A

10am: Australia vs. South Korea
Men's Pool A

10.30am: USA vs. Ireland
Men's Pool C

11am: South Africa vs. Kenya
Men's Pool C

Rowing

1am: Women's Single Sculls Quarterfinal 1
1.10am: Women's Single Sculls Quarterfinal 2
1.20am: Women's Single Sculls Quarterfinal 3
1.30am: Women's Single Sculls Quarterfinal 4

1.40am: Men's Single Sculls Quarterfinal 1
1.50am: Men's Single Sculls Quarterfinal 2
2am: Men's Single Sculls Quarterfinal 3
2.10am: Men's Single Sculls Quarterfinal 4

2.20am: Women's Double Sculls Semifinal A/B 1
2.30am: Women's Double Sculls Semifinal A/B 2

2.40am: Men's Double Sculls Semifinal A/B 1
2.50am: Men's Double Sculls Semifinal A/B 2

3am: Women's Four Repechage 1

3.10am: Men's Four Repechage 1

Triathlon

10.30pm (Sun): Men's Individual Race

Canoeing

6am: Slalom - Men's Canoe Semi-final

7.45am: Slalom - Men's Canoe Final

Boxing

3am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32
3.15am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32
3.30am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32
3.48am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32
4.03am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32
4.18am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32

4.36am: Men's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 32
4.51am: Men's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 32
5.06am: Men's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 32
5.24am: Men's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 32

5.39am: Women's Feather (54-57kg) - Preliminaries - Round of 16
5.54am: Women's Feather (54-57kg) - Preliminaries - Round of 16
6.12am: Women's Feather (54-57kg) - Preliminaries - Round of 16
6.27am: Women's Feather (54-57kg) - Preliminaries - Round of 16

9am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32
9.15am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32
9.30am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32
9.48am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32
10.03am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32
10.18am: Men's Fly (48-52kg) - Preliminaries - Round of 32

10.36am: Men's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 32
10.51am: Men's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 32
11.06am: Men's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 32
11.24am: Men's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 32
11.39am: Men's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 32

11.54am: Women's Feather (54-57kg) - Preliminaries - Round of 16
12.12pm: Women's Feather (54-57kg) - Preliminaries - Round of 16
12.27pm: Women's Feather (54-57kg) - Preliminaries - Round of 16
12.42pm: Women's Feather (54-57kg) - Preliminaries - Round of 16

Basketball

2am: South Korea vs. Spain
Women's Group A

5.40am: Argentina vs. Slovenia
Men's Group C

9.20am: Serbia vs. Canada
Women's Group A

1pm: Japan vs. Spain
Men's Group C

2.15am: 3x3 Women - Japan vs. China
2.40am: 3x3 Women - Mongolia vs. Romania

3.35am: 3x3 Men - Belgium vs. China
4am: 3x3 Men - Serbia vs. Japan

6am: 3x3 Women - Romania vs. Russian Athletes
6.25am: 3x3 Women - Italy vs. Japan

7am: 3x3 Men - Japan vs. Russian Athletes
7.25am: 3x3 Men - Latvia vs. Serbia

9.30am: 3x3 Women - France vs. Mongolia
9.55am: 3x3 Women - Italy vs. USA

10.40am: 3x3 Men - Netherlands vs. Belgium
11.05am: 3x3 Men - Poland vs. China

1pm: 3x3 Women - USA vs. China
1.25pm: 3x3 Women - France vs. Russian Athletes

2pm: 3x3 Men - Russian Athletes vs. Latvia
2.25pm: 3x3 Men - Netherlands vs. Poland

Archery

1.30am: Men's Team 1/8 Eliminations
1.53am: Men's Team 1/8 Eliminations
2.16am: Men's Team 1/8 Eliminations
2.39am: Men's Team 1/8 Eliminations

5.45am: Men's Team Quarterfinal
6.08am: Men's Team Quarterfinal
6.31am: Men's Team Quarterfinal
6.54am: Men's Team Quarterfinal

7.17am: Men's Team Semifinal
7.40am: Men's Team Semifinal

8.15am: Men's Team Bronze Medal Match

8.40am: Men's Team Gold Medal Match

Shooting

1am: Trap Men's Official Training

1am: Skeet Women's Qualification - Day 2

1am: 10m Air Pistol Mixed Team Pre-Event Training

2am: Skeet Men's Qualification - Day 2

6.50am: Skeet Women's Final

7.50am: Skeet Men's Final

Fencing

1am: Women's Sabre Individual Table of 64

1.25am: Men's Foil Individual Table of 64

1.55am: Women's Sabre Individual Table of 32

3.35am: Men's Foil Individual Table of 32

5.35am: Women's Sabre Individual Table of 16

6.25am: Men's Foil Individual Table of 16

7.25am: Women's Sabre Individual Quarterfinal 1
7.25am: Women's Sabre Individual Quarterfinal 2
7.25am: Women's Sabre Individual Quarterfinal 3
7.25am: Women's Sabre Individual Quarterfinal 4

7.50am: Men's Foil Individual Quarterfinal 1
7.50am: Men's Foil Individual Quarterfinal 2
7.50am: Men's Foil Individual Quarterfinal 3
7.50am: Men's Foil Individual Quarterfinal 4

10am: Women's Sabre Individual Semifinal 1
10am: Women's Sabre Individual Semifinal 2

10.50am: Men's Foil Individual Semifinal 1
10.50am: Men's Foil Individual Semifinal 2

11.50am: Women's Sabre Individual Bronze Medal Bout

12.15pm: Men's Foil Individual Bronze Medal Bout

12.45pm: Women's Sabre Individual Gold Medal Bout

1.10pm: Men's Foil Individual Gold Medal Bout

Sailing

4.05am: Men's One Person Dinghy - Laser - Race 03

4.05am: Women's Windsurfer - RS:X - Race 04

Following: Women's Windsurfer - RS:X - Race 05

Following: Men's One Person Dinghy - Laser - Race 04

Following: Women's Windsurfer - RS:X - Race 06

6.35am: Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 03

7.05am: Men's Windsurfer - RS:X - Race 04

Following: Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 04

Following: Men's Windsurfer - RS:X - Race 05

Following: Men's Windsurfer - RS:X - Race 06

Surfing

11pm (Sun): Women's Round 3 - Heat 1
11.36pm (Sun): Women's Round 3 - Heat 2
12.12am: Women's Round 3 - Heat 3
12.48am: Women's Round 3 - Heat 4
1.24am: Women's Round 3 - Heat 5
2am: Women's Round 3 - Heat 6
2.36am: Women's Round 3 - Heat 7
3.12am: Women's Round 3 - Heat 8

3.48am: Men's Round 3 - Heat 1
4.24am: Men's Round 3 - Heat 2
5am: Men's Round 3 - Heat 3
5.36am: Men's Round 3 - Heat 4
6.12am: Men's Round 3 - Heat 5
6.48am: Men's Round 3 - Heat 6
7.24am: Men's Round 3 - Heat 7
4am: Men's Round 3 - Heat 8

Taekwondo

2am: Women -67kg Round of 16
2.15am: Men -80kg Round of 16
2.30am: Women -67kg Round of 16
2.45am: Men -80kg Round of 16
3am: Women -67kg Round of 16
3.15am: Men -80kg Round of 16
3.30am: Women -67kg Round of 16
3.45am: Men -80kg Round of 16
4am: Women -67kg Round of 16
4.15am: Men -80kg Round of 16
4.30am: Women -67kg Round of 16
4.45am: Men -80kg Round of 16
5am: Women -67kg Round of 16
5.15am: Men -80kg Round of 16
5.30am: Women -67kg Round of 16
5.45am: Men -80kg Round of 16

6am: Women -67kg Quarterfinal
6.15am: Men -80kg Quarterfinal
6.30am: Women -67kg Quarterfinal
6.45am: Men -80kg Quarterfinal
7am: Women -67kg Quarterfinal
7.15am: Men -80kg Quarterfinal
7.30am: Women -67kg Quarterfinal
7.45am: Men -80kg Quarterfinal

8am: Women -67kg Semifinal
8.15am: Men -80kg Semifinal
8.30am: Women -67kg Semifinal
8.45am: Men -80kg Semifinal

11am: Women -67kg Repechage
11.15am: Men -80kg Repechage
11.30am: Women -67kg Repechage
11.45am: Men -80kg Repechage

12.30pm: Women -67kg Bronze Medal Contests
12.45pm: Men -80kg Bronze Medal Contests
1pm: Women -67kg Bronze Medal Contests
1.15pm: Men -80kg Bronze Medal Contests

1.30pm: Women -67kg Gold Medal Contest
1.45pm: Men -80kg Gold Medal Contest

Judo

3am: Men -73 kg Elimination Round of 64
3am: Women -57 kg Elimination Round of 32

Following: Men -73 kg Elimination Round of 32

Following: Men -73 kg Elimination Round of 16
Following: Women -57 kg Elimination Round of 16

Following: Men -73 kg Quarterfinals
Following: Women -57 kg Quarterfinals

9am: Women -57 kg Repechage contests

Following: Women -57 kg Semifinal of Table A
Following: Women -57 kg Semifinal of Table B

Following: Men -73 kg Repechage contests

Following: Men -73 kg Semifinal of Table A
Following: Men -73 kg Semifinal of Table B

Following: Women -57 kg Contest for Bronze Medal A
Following: Women -57 kg Contest for Bronze Medal B

Following: Women -57 kg Final

Following: Men -73 kg Contest for Bronze Medal A
Following: Men -73 kg Contest for Bronze Medal B

Following: Men -73 kg Final

Weightlifting

5.50am: Women's 55kg Group B

11.50am: Women's 55kg Group A

Table Tennis

2am: Men's & Women's Singles Round 2

6.30am: Men's & Women's Singles Round 3

12pm: Mixed Doubles Bronze Medal Match

1pm: Mixed Doubles Gold Medal Match

Badminton

2am-7.30am

Men's Singles Group Play Stage
Men's Doubles Group Play Stage
Women's Singles Group Play Stage
Women's Doubles Group Play Stage
Mixed Doubles Group Play Stage

10am-1.30pm

Men's Singles Group Play Stage
Men's Doubles Group Play Stage
Women's Singles Group Play Stage
Women's Doubles Group Play Stage
Mixed Doubles Group Play Stage

Hockey

1.30am: Germany vs. Belgium
Men's Pool B

2am: Netherlands vs. Ireland
Women's Pool A

3.45am: Great Britain vs. Canada
Men's Pool B

4.15am: Australia vs. China
Women's Pool B

10.30am: South Africa vs. Great Britain
Women's Pool A

11am: Argentina vs. Spain
Women's Pool B

12.45pm: Japan vs. New Zealand
Women's Pool B

1.15pm: Germany vs. India
Women's Pool A

Volleyball

1am: Iran vs. Venezuela
Men's Pool A

3.05am: USA vs. Russian Athletes
Men's Pool B

6.20am: Poland vs. Italy
Men's Pool A

8.25am: France vs. Tunisia
Men's Pool B

11.40am: Japan vs. Canada
Men's Pool A

1.45pm: Brazil vs. Argentina
Men's Pool B

Beach Volleyball

1am-4.30am

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

7am-9.50am

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

12pm-2.50pm

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

Handball

1am: Brazil vs. France
Men's Group A

3am: Argentina vs. Germany
Men's Group A

6.15am: Egypt vs. Denmark
Men's Group B

8.15am: Spain vs. Norway
Men's Group A

11.30am: Bahrain. vs. Portugal
Men's Group B

1.30pm: Japan vs. Sweden
Men's Group B

Water Polo

6am: USA vs. China
Women's Group B

7.30am: Russian Athletes vs. Hungary
Women's Group B

10.20am: Australia vs. Netherlands
Women's Group A

11.50am: Spain vs. Canada
Women's Group A

Skateboarding

1am: Women's Street Prelims Heat 1
1.41am: Women's Street Prelims Heat 2
2.22am: Women's Street Prelims Heat 3
3.03am: Women's Street Prelims Heat 4

4.25am: Women's Street Final

Softball

2am: Japan vs. USA

6.30am: Canada vs. Italy

12pm: Mexico vs. Australia


Did you know...?
rhs 2.0
-(578:50) NO SAVED VALID SPORT!!!!:9:

Subscribe to our Newsletter


Transfer Talk Daily
Match previews - twice weekly
Morning Briefing (7am UTC)
Ultra close-up image of Kevin De Bruyne [NOT FOR USE IN ARTICLES]Get the latest transfer news, match previews and news direct to your inbox!