MX23RW : Sunday, September 19 23:36:52| >> :600:293315:293315:

Olympics

Sunday, July 25 schedule

Swimming

2.30am: Men's 400m Individual Medley Final

2.40am: Women's 100m Butterfly Semifinal 1
2.46am: Women's 100m Butterfly Semifinal 2

2.52am: Men's 400m Freestyle Final

3.12am: Women's 400m Individual Medley Final

3.33am: Men's 100m Breaststroke Semifinal 1
3.39am: Men's 100m Breaststroke Semifinal 2

3.45am: Women's 4 x 100m Freestyle Relay Final

11.02am: Women's 100m Backstroke - Heat 1
11.05am: Women's 100m Backstroke - Heat 2
11.08am: Women's 100m Backstroke - Heat 3
11.11am: Women's 100m Backstroke - Heat 4
11.14am: Women's 100m Backstroke - Heat 5

11.22am: Men's 200m Freestyle - Heat 1
11.28am: Men's 200m Freestyle - Heat 2
11.34am: Men's 200m Freestyle - Heat 3
11.40am: Men's 200m Freestyle - Heat 4
11.46am: Men's 200m Freestyle - Heat 5
11.52am: Men's 200m Freestyle - Heat 6

11.59am: Women's 100m Breaststroke - Heat 1
12.02pm: Women's 100m Breaststroke - Heat 2
12.05pm: Women's 100m Breaststroke - Heat 3
12.08pm: Women's 100m Breaststroke - Heat 4
12.11pm: Women's 100m Breaststroke - Heat 5
12.14pm: Women's 100m Breaststroke - Heat 6

12.19pm: Men's 100m Backstroke - Heat 1
12.22pm: Men's 100m Backstroke - Heat 2
12.25pm: Men's 100m Backstroke - Heat 3
12.28pm: Men's 100m Backstroke - Heat 4
12.31pm: Men's 100m Backstroke - Heat 5

12.39pm: Women's 400m Freestyle - Heat 1
12.45pm: Women's 400m Freestyle - Heat 2
12.51pm: Women's 400m Freestyle - Heat 3
12.57pm: Women's 400m Freestyle - Heat 4
1.03pm: Women's 400m Freestyle - Heat 5

1.10pm: Men's 4 x 100m Freestyle Relay - Heat 1
1.20pm: Men's 4 x 100m Freestyle Relay - Heat 2
1.30pm: Men's 4 x 100m Freestyle Relay - Heat 3

Diving

7am: Women's synchro 3m springboard final

Football

8.30am: Egypt vs. Argentina
Men's Group C

9am: France vs. South Africa
Men's Group A

9am: New Zealand vs. Honduras
Men's Group B

9.30am: Brazil vs. Ivory Copast
Men's Group D

11.30am: Australia vs. Spain
Men's Group C

12pm: Japan vs. Mexico
Men's Group A

12pm: Romania vs. South Korea
Men's Group B

12.30pm: Saudi Arabia vs. Germany
Men's Group D

Gymnastics

2am: Artistic - Women's Qualification, Subdivision 1

3.55am: Artistic - Women's Qualification, Subdivision 2

7.10am: Artistic - Women's Qualification, Subdivision 3

9.05am: Artistic - Women's Qualification, Subdivision 4

12.20pm: Artistic - Women's Qualification, Subdivision 5

Cycling

5am: Road - Women's Road Race

Tennis

3am start

Men's singles - round 1
Women's singles - round 1
Men's doubles - round 1
Women's doubles - round 1

Rowing

1am: Men's Single Sculls Semifinal E/F 1
1.10am: Men's Single Sculls Semifinal E/F 2

1.20am: Women's Single Sculls Semifinal E/F 1
1.30am: Women's Single Sculls Semifinal E/F 2

1.40am: Men's Pair Repechage 1

1.50am: Women's Pair Repechage 1

2am: Lightweight Men's Double Sculls Repechage 1
2.10am: Lightweight Men's Double Sculls Repechage 2

2.20am: Lightweight Women's Double Sculls Repechage 1
2.30am: Lightweight Women's Double Sculls Repechage 2

2.40am: Men's Quadruple Sculls Repechage 1

2.50am: Women's Quadruple Sculls Repechage 1

3am: Men's Eight Heat 1
3.10am: Men's Eight Heat 2

3.20am: Women's Eight Heat 1
3.30am: Women's Eight Heat 2

Canoeing

5am: Slalom - Men's Canoe Heats 1st Run

5.47am: Slalom - Women's Kayak Heats 1st Run

6.47am: Slalom - Men's Canoe Heats 2nd Run

7.45am: Slalom - Women's Kayak Heats 2nd Run

Boxing

3am: Women's Fly (48-51kg) - Preliminaries - Round of 32
3.15am: Women's Fly (48-51kg) - Preliminaries - Round of 32
3.30am: Women's Fly (48-51kg) - Preliminaries - Round of 32
3.48am: Women's Fly (48-51kg) - Preliminaries - Round of 32

4.03am: Women's Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 32

4.18am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
4.36am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
4.51am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
5.06am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
5.24am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
5.39am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32

5.54am: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 32
6.12am: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 32
6.27am: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 32

9am: Women's Fly (48-51kg) - Preliminaries - Round of 32
9.15am: Women's Fly (48-51kg) - Preliminaries - Round of 32
9.30am: Women's Fly (48-51kg) - Preliminaries - Round of 32
9.48am: Women's Fly (48-51kg) - Preliminaries - Round of 32
10.03am: Women's Fly (48-51kg) - Preliminaries - Round of 32

10.18am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
10.36am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
10.51am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
11.06am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
11.24am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
11.39am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
11.54am: Men's Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32

12.12pm: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 32
12.27pm: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 32
12.42pm: Men's Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 32

Basketball

2am: Iran vs. Czech Republic
Men's Group A

5.40am: Germany vs. Italy
Men's Group B

9.20am: Australia vs. Nigeria
Men's Group B

1pm: France vs. USA
Men's Group A

2.15am: 3x3 Women - Japan vs. Mongolia
2.40am: 3x3 Women - Romania vs. Italy

3.35am: 3x3 Men - Russian Athletes vs. Belgium
4am: 3x3 Men - Poland vs. Serbia

6am: 3x3 Women - Mongolia vs. Russian Athletes
6.25am: 3x3 Women - China vs. Italy

7am: 3x3 Men - China vs. Latvia
7.25am: 3x3 Men - Serbia vs. Belgium

9.30am: 3x3 Women - Romania vs. USA
9.55am: 3x3 Women - Japan vs. France

10.40am: 3x3 Men - Russian Athletes vs. Poland
11.05am: 3x3 Men - Japan vs. Netherlands

1pm: 3x3 Women - China vs. France
1.25pm: 3x3 Women - Russian Athletes vs. USA

2pm: 3x3 Men - Netherlands vs. China
2.25pm: 3x3 Men - Latvia vs. Japan

Archery

1.30am: Women's Team 1/8 Eliminations
1.53am: Women's Team 1/8 Eliminations
2.16am: Women's Team 1/8 Eliminations
2.39am: Women's Team 1/8 Eliminations

5.45am: Women's Team Quarterfinal
6.08am: Women's Team Quarterfinal
6.31am: Women's Team Quarterfinal
6.54am: Women's Team Quarterfinal

7.17am: Women's Team Semifinal
7.40am: Women's Team Semifinal

8.15am: Women's Team Bronze Medal Match

8.40am: Women's Team Gold Medal Match

Shooting

1am: 10m Air Pistol Women's Qualification

1am: Skeet Women's Qualification - Day 1

1.30am: Skeet Men's Qualification - Day 1

3.15am: 10m Air Pistol Women's Final

5am: 10m Air Rifle Men's Qualification

7.30am: 10m Air Rifle Men's Final

Fencing

1am: Women's Foil Individual Table of 64

1.30am: Men's Épée Individual Table of 64

1.55am: Women's Foil Individual Table of 32

3.55am: Men's Épée Individual Table of 32

5.35am: Women's Foil Individual Table of 16

6.35am: Men's Épée Individual Table of 16

7.25am: Women's Foil Individual Quarterfinal 1
7.25am: Women's Foil Individual Quarterfinal 2
7.25am: Women's Foil Individual Quarterfinal 3
7.25am: Women's Foil Individual Quarterfinal 4

7.55am: Men's Épée Individual Quarterfinal 1
7.55am: Men's Épée Individual Quarterfinal 2
7.55am: Men's Épée Individual Quarterfinal 3
7.55am: Men's Épée Individual Quarterfinal 4

10am: Women's Foil Individual Semifinal 1
10am: Women's Foil Individual Semifinal 2

11am: Men's Épée Individual Semifinal 1
11am: Men's Épée Individual Semifinal 2

11.50am: Women's Foil Individual Bronze Medal Bout

12.20pm: Men's Épée Individual Bronze Medal Bout

12.45pm: Women's Foil Individual Gold Medal Bout

1.15pm: Men's Épée Individual Gold Medal Bout

Equestrian

9am: Dressage Grand Prix Team and Individual Qualifier Day 2

Sailing

4.05am: Men's Windsurfer - RS:X - Race 01

4.05am: Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 01

Following: Men's Windsurfer - RS:X - Race 02

Following: Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 02

Following: Men's Windsurfer - RS:X - Race 03

6.35am: Men's One Person Dinghy - Laser - Race 01

7.05am: Women's Windsurfer - RS:X - Race 01

Following: Men's One Person Dinghy - Laser - Race 02

Following: Women's Windsurfer - RS:X - Race 02

Following: Women's Windsurfer - RS:X - Race 03

Surfing

11pm (Sat): Men's Round 1 - Heat 1
11.40pm (Sat): Men's Round 1 - Heat 2
12.20am:Men's Round 1 - Heat 3
1am:Men's Round 1 - Heat 4
1.40am:Men's Round 1 - Heat 5

2.20am: Women's Round 1 - Heat 1
3am: Women's Round 1 - Heat 2
3.40am: Women's Round 1 - Heat 3
4.20am: Women's Round 1 - Heat 4
5am: Women's Round 1 - Heat 5

5.40am: Men's Round 2 - Heat 1
6.20am: Men's Round 2 - Heat 2

7am: Women's Round 2 - Heat 1
7.40am: Women's Round 2 - Heat 2

Taekwondo

2am: Women -57kg Round of 16
2.15am: Men -68kg Round of 16
2.30am: Women -57kg Round of 16
2.45am: Men -68kg Round of 16
3am: Women -57kg Round of 16
3.15am: Men -68kg Round of 16
3.30am: Women -57kg Round of 16
3.45am: Men -68kg Round of 16
4am: Women -57kg Round of 16
4.15am: Men -68kg Round of 16
4.30am: Women -57kg Round of 16
4.45am: Men -68kg Round of 16
5am: Women -57kg Round of 16
5.15am: Men -68kg Round of 16
5.30am: Women -57kg Round of 16
5.45am: Men -68kg Round of 16

6am: Women -57kg Quarterfinal
6.15am: Men -68kg Quarterfinal
6.30am: Women -57kg Quarterfinal
6.45am: Men -68kg Quarterfinal
7am: Women -57kg Quarterfinal
7.15am: Men -68kg Quarterfinal
7.30am: Women -57kg Quarterfinal
7.45am: Men -68kg Quarterfinal

8am: Women -57kg Semifinal
8.15am: Men -68kg Semifinal
8.30am: Women -57kg Semifinal
8.45am: Men -68kg Semifinal

11am: Women -57kg Repechage
11.15am: Men -68kg Repechage
11.30am: Women -57kg Repechage
11.45am: Men -68kg Repechage

12.30pm: Women -57kg Bronze Medal Contests
12.45pm: Men -68kg Bronze Medal Contests
1pm: Women -57kg Bronze Medal Contests
1.15pm: Men -68kg Bronze Medal Contests

1.30pm: Women -57kg Gold Medal Contest
1.45pm: Men -68kg Gold Medal Contest

Judo

3am: Men -66 kg Elimination Round of 32
3am: Women -52 kg Elimination Round of 32

Following: Men -66 kg Elimination Round of 16
Following: Women -52 kg Elimination Round of 16

Following: Men -66 kg Quarterfinals
Following: Women -52 kg Quarterfinals

9am: Women -52 kg Repechage contests

Following: Women -52 kg Semifinal of Table A
Following: Women -52 kg Semifinal of Table B

Following: Men -66 kg Repechage contests

Following: Men -66 kg Semifinal of Table A
Following: Men -66 kg Semifinal of Table B

Following: Women -52 kg Contest for Bronze Medal A
Following: Women -52 kg Contest for Bronze Medal B

Following: Women -52 kg Final

Following: Men -66 kg Contest for Bronze Medal A
Following: Men -66 kg Contest for Bronze Medal B

Following: Men -66 kg Final

Weightlifting

3.50am: Men's 61kg Group B

3.50am: Men's 67kg Group B

7.50am: Men's 61kg Group A

11.50am: Men's 67kg Group A

Table Tennis

2am: Mixed Doubles Quarterfinals

6am: Men's & Women's Singles Round 2

12pm: Mixed Doubles Semifinals

Badminton

2am-7.30am

Men's Singles Group Play Stage
Men's Doubles Group Play Stage
Women's Singles Group Play Stage
Women's Doubles Group Play Stage
Mixed Doubles Group Play Stage

10am-1.30pm

Men's Singles Group Play Stage
Men's Doubles Group Play Stage
Women's Singles Group Play Stage
Women's Doubles Group Play Stage
Mixed Doubles Group Play Stage

Hockey

1.30am: Great Britain vs. Germany
Women's Pool A

2am: Australia vs. Spain
Women's Pool B

3.45am: Japan vs. China
Women's Pool B

4.15am: New Zealand vs. Argentina
Women's Pool B

10.30am: India vs. Australia
Men's Pool A

11am: Japan vs. Argentina
Men's Pool A

12.45pm: Spain vs. New Zealand
Men's Pool A

1.15pm: South Africa vs. Netherlands
Men's Pool B

Volleyball

1am: Russian Athletes vs. Italy
Women's Pool B

3.05am: USA vs. Argentina
Women's Pool B

6.20am: Serbia vs. Dominican Republic
Women's Pool A

8.25am: China vs. Turkey
Women's Pool B

11.40am: Japan vs. Kenya
Women's Pool A

1.45pm: Brazil vs. South Korea
Women's Pool A

Beach Volleyball

1am-4.30am

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

7am-9.50am

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

12pm-2.50pm

Men's Preliminaries
Women's Preliminaries

Handball

1am: Netherlands vs. Japan
Women's Group A

3am: Russian Athletes vs. Brazil
Women's Group B

6.15am: Montenegro vs. Angola
Women's Group A

8.15am: Norway vs. South Korea
Women's Group A

11.30am: Spain vs. Sweden
Women's Group B

1.30pm: Hungary vs. France
Women's Group B

Water Polo

2am: South Africa vs. Italy
Men's Group A

3.30am: Hungary vs. Greece
Men's Group A

6am: USA vs. Japan
Men's Group A

7.30am: Australia vs. Montenegro
Men's Group B

10.20am: Serbia vs. Spain
Men's Group B

11.50am: Croatia vs. Kazaakhstan
Men's Group B

Skateboarding

1am: Men's Street Prelims Heat 1
1.41am: Men's Street Prelims Heat 2
2.22am: Men's Street Prelims Heat 3
3.03am: Men's Street Prelims Heat 4

4.25am: Men's Street Final

Softball

2am: Australia vs. USA

6.30am: Canada vs. Japan

12pm: Italy vs. Mexico


Did you know...?
rhs 2.0
-(578:50) NO SAVED VALID SPORT!!!!:9:

Subscribe to our Newsletter


Transfer Talk Daily
Match previews - twice weekly
Morning Briefing (7am UTC)
Ultra close-up image of Kevin De Bruyne [NOT FOR USE IN ARTICLES]Get the latest transfer news, match previews and news direct to your inbox!