MX23RW : Friday, September 17 00:26:01| >> :120:37063:37063:

Olympics

Monday, August 2 schedule

Athletics

1am-3.55am
Men's Hammer Throw Qualifying Round
Women's 1500m Round 1
Women's Triple Jump Victory Ceremony
Men's Long Jump Final
Women's 200m Round 1
Women's 100m Hurdles Final

11am-2pm
Men's 100m Victory Ceremony
Men's Long Jump Victory Ceremony
Women's Pole Vault Qualifying Round
Women's 200m Semifinals
Women's 100m Hurdles Victory Ceremony
Women's Discus Throw Final
Men's 400m Semifinals
Women's 400m Hurdles Semifinals
Men's 3000m Steeplechase Final
Women's 5000m Final

Swimming

11.30am: Artistic Swimming - Duet Free Routine Preliminary

Diving

7am: Men's 3m springboard preliminary

Football

9am: Women's Semi-Final

12pm: Women's Semi-Final

Gymnastics

9am: Artistic - Men's Rings Final

10am: Artistic - Women's Floor Exercise Final

10.54am: Artistic - Men's Vault Final

Cycling

7.30am: Women's Team Sprint Qualifying

7.54am: Women's Team Pursuit Qualifying

8.50am: Women's Team Sprint First Round - Heat 1
8.53am: Women's Team Sprint First Round - Heat 1
8.56am: Women's Team Sprint First Round - Heat 1
8.59am: Women's Team Sprint First Round - Heat 1

9.02am: Men's Team Pursuit Qualifying

10am: Women's Team Sprint Finals - Places 7-8
10.03am: Women's Team Sprint Finals - Places 5-6
10.06am: Women's Team Sprint Finals - Bronze
10.09am: Women's Team Sprint Finals - Gold

Canoeing

1.30am: Sprint - Women's Kayak Single 200m Heat 1
1.37am: Sprint - Women's Kayak Single 200m Heat 2
1.44am: Sprint - Women's Kayak Single 200m Heat 3
1.51am: Sprint - Women's Kayak Single 200m Heat 4
1.58am: Sprint - Women's Kayak Single 200m Heat 5

2.05am: Sprint - Men's Canoe Double 1000m Heat 1
2.13am: Sprint - Men's Canoe Double 1000m Heat 2

2.21am: Sprint - Men's Kayak Single 1000m Heat 1
2.29am: Sprint - Men's Kayak Single 1000m Heat 2
2.37am: Sprint - Men's Kayak Single 1000m Heat 3
2.45am: Sprint - Men's Kayak Single 1000m Heat 4

3am: Sprint - Women's Kayak Double 500m Heat 1
3.07am: Sprint - Women's Kayak Double 500m Heat 2
3.14am: Sprint - Women's Kayak Double 500m Heat 3

3.45am: Sprint - Women's Kayak Single 200m Quarterfinal 1
3.52am: Sprint - Women's Kayak Single 200m Quarterfinal 2
3.59am: Sprint - Women's Kayak Single 200m Quarterfinal 3

4.06am: Sprint - Men's Canoe Double 1000m Quarterfinal 1
4.14am: Sprint - Men's Canoe Double 1000m Quarterfinal 2

4.22am: Sprint - Men's Kayak Single 1000m Quarterfinal 1
4.30am: Sprint - Men's Kayak Single 1000m Quarterfinal 2

4.45am: Sprint - Women's Kayak Double 500m Quarterfinal 1
4.52am: Sprint - Women's Kayak Double 500m Quarterfinal 2

Basketball

2am: Nigeria vs. Japan
Women's Group B

5.40am: France vs. USA
Women's Group B

9.20am: China vs. Belgium
Women's Group C

1pm: Australia vs. Puerto Rico
Women's Group C

Shooting

12.30am: 25m Rapid Fire Pistol Men's Qualification - Stage 2

3.30am: 50m Rifle 3 Positions Men's Qualification

6.30am: 25m Rapid Fire Pistol Men's Final

8.50am: 50m Rifle 3 Positions Men's Final

Equestrian

1.30am: Eventing 2nd Horse Inspection

9am: Eventing Jumping Team Final and Individual Qualifier

12.45pm: Eventing Individual Jumping Final

Sailing

4.05am: Women's Two Person Dinghy - 470 - Race 09

Following: Women's Two Person Dinghy - 470 - Race 10

6.33am: Women's Skiff - 49er FX - Medal Race

6.35am: Men's Two Person Dinghy - 470 - Race 09

7.33am: Men's Skiff - 49er - Medal Race

Following: Men's Two Person Dinghy - 470 - Race 10

Weightlifting

3.50am: Women's 87kg Group B

3.50am: Women's +87kg Group B

7.50am: Women's 87kg Group A

11.50am: Women's +87kg Group A

Wrestling

3am: MGR 60kg/130kg, WFS 76kg Repechages

3.30am: MGR 77kg/97kg, WFS 68kg 1/8 Finals, QF

From 10.15am

Men's Greco-Roman 77kg Semifinals
Men's Greco-Roman 97kg Semifinals
Women's Freestyle 68kg Semifinals
Men's Greco-Roman 60kg Bronze Medal Matches
Men's Greco-Roman 60kg Final
Men's Greco-Roman 130kg Bronze Medal Matches
Men's Greco-Roman 130kg Final
Women's Freestyle 76kg Bronze Medal Matches
Women's Freestyle 76kg Final

Table Tennis

2am: Men's & Women's Team Round of 16

6.30am: Men's & Women's Team Quarterfinals

11.30am: Men's & Women's Team Quarterfinals

Badminton

5am-7.30am

Women's Doubles Bronze Medal Match
Women's Doubles Gold Medal Match

12pm-3pm

Men's Singles Bronze Medal Match
Men's Singles Gold Medal Match

Hockey

1.30am: Women's Quarter-Final

4am: Women's Quarter-Final

10.30am: Women's Quarter-Final

1pm: Women's Quarter-Final

Beach Volleyball

1am-2.50pm

Men's Round of 16
Women's Round of 16

Handball

1am: South Korea vs. Angola
Women's Group A

3am: France vs. Brazil
Women's Group B

6.15am: Spain vs. Russian Athletes
Women's Group B

8.15am: Hungary vs. Sweden
Women's Group B

11.30am: Netherlands vs. Montenegro
Women's Group A

1.30pm: Norway vs. Japan
Women's Group A

Baseball

4am: Round 2

11am: Round 2

Water Polo

2am: Hungary vs. Italy
Men's Group A

3.30am: Greece vs. USA
Men's Group A

6am: Serbia vs. Montenegro
Men's Group B

7.30am: Spain vs. Croatia
Men's Group B

10.20am: Japan vs. South Africa
Men's Group A

11.50am: Australia vs. Kazakhstan
Men's Group B


Did you know...?
rhs 2.0
-(578:50) NO SAVED VALID SPORT!!!!:9:

Subscribe to our Newsletter


Transfer Talk Daily
Match previews - twice weekly
Morning Briefing (7am UTC)
Ultra close-up image of Kevin De Bruyne [NOT FOR USE IN ARTICLES]Get the latest transfer news, match previews and news direct to your inbox!