Latest Images
Joanna Rowsell competes during the women's 3000m individual pursuit qualifying on July 25, 2014England's Chris Walker-Hebborn looks on during the men's 4x100m freestyle relay heat on July 25, 2014Australia's Annette Edmondson competes in the 300m individual pursuit qualifying on July 25, 2014
260 new articles in last 24 hours; last new at 03:59
Swimming

10.30-12.00

Men's Heat: Para-Sport 200m Freestyle S14
Men's Heat: 100m Freestyle
Men's Heat: 50m Backstroke
Men's Heat: 200m Butterfly

Women's Heat: 200m Breaststroke
Women's Heat: 50m Butterfly
Women's Heat: 4 x 200m Freestyle Relay

19.00-21.15

Men's Semi-Final: 100m Freestyle
Men's Semi-Final: 50m Backstroke

Men's Final: Para-Sport 200m Freestyle S14
Men's Final: 100m Breaststroke
Men's Final: 200m Butterfly

Women's Semi-Final: 50m Butterfly

Women's Final: 50m Freestyle
Women's Final: 100m Backstroke
Women's Final: 200m Breaststroke
Women's Final: 4 x 200m Freestyle Relay

Boxing

13.00-17.00

Men's Preliminaries: Fly (52kg)
Men's Preliminaries: Light (60kg)
Men's Preliminaries: Light Welter (64kg)

18.30-22.30

Men's Preliminaries: Light Fly (49kg)
Men's Preliminaries: Bantam (56kg)
Men's Preliminaries: Middle (75kg)

Cycling

11.00-14.15

Men's Qualifying: Para-Sport Sprint B Tandem
Men's Qualifying: 40km Points Race

Men's Semi-Final: Para-Sport Sprint B Tandem

Women's Qualifying: Sprint

Women's Quarter-Final: Sprint

16.00-19.30

Men's Final: Para-Sport Sprint B Tandem
Men's Final: 1000m Time Trial
Men's Final: 40km Points Race

Women's Semi-Final: Sprint

Women's Final: Sprint (5th-8th)
Women's Final: 10km Scratch Race

Gymnastics

09.30-12.30

Women's Final: Apparatus - Hoop, Ball, Clubs, Ribbon

Triathlon

12.30-14.30

Team Relay Race

Rugby Union

10.30-15.00

Men's Preliminary: New Zealand vs. Canada
Men's Preliminary: Australia vs. Sri Lanka
Men's Preliminary: Kenya vs. Cook Islands
Men's Preliminary: Samoa vs. Papua New Guinea
Men's Preliminary: Wales vs. Malaysia
Men's Preliminary: South Africa vs. Trinidad and Tobago
Men's Preliminary: Canada vs. Barbados
Men's Preliminary: Australia vs. Uganda
Men's Preliminary: England vs. Sri Lanka
Men's Preliminary: New Zealand vs. Scotland
Men's Preliminary: Papua New Guinea vs. Malaysia
Men's Preliminary: Cook Islands vs. Trinidad and Tobago

18.00-22.30

Men's Preliminary: Scotland vs. Barbados
Men's Preliminary: England vs. Uganda
Men's Preliminary: Wales vs. Papua New Guinea
Men's Preliminary: Samoa vs. Malaysia
Men's Preliminary: South Africa vs. Cook Islands
Men's Preliminary: Kenya vs. Trinidad and Tobago
Men's Preliminary: New Zealand vs. Barbados
Men's Preliminary: Sri Lanka vs. Uganda
Men's Preliminary: Canada vs. Scotland
Men's Preliminary: Samoa vs. Wales
Men's Preliminary: England vs. Australia
Men's Preliminary: South Africa vs. Kenya

Weightlifting

10.00-12.00

Men's Preliminaries: 69kg Group B

15.30-18.00

Women's Finals: 58kg Group A

19.30-22.00

Men's Finals: 69kg Group A

Judo

10.00-16.00

Men's Preliminaries, QF, SF and Repechage: -90kg
Men's Preliminaries, QF, SF and Repechage: -100kg
Men's Preliminaries, QF, SF and Repechage: +100kg

Women's Preliminaries, QF, SF and Repechage: -78kg
Women's Preliminaries, QF, SF and Repechage: +78kg

18.00-20.45

Men's Bronze Medal Contest: -90kg
Men's Bronze Medal Contest: -100kg
Men's Bronze Medal Contest: +100kg

Men's Gold Medal Contest: -90kg
Men's Gold Medal Contest: -100kg
Men's Gold Medal Contest: +100kg

Women's Bronze Medal Contest: -78kg
Women's Bronze Medal Contest: +78kg

Women's Gold Medal Contest: -78kg
Women's Gold Medal Contest: +78kg

Shooting

08.45-18.00

Men's Qualification: Skeet
Men's Qualification: 10m Air Pistol

Men's Final: Skeet
Men's Final: 10m Air Pistol

Women's Qualification: 25m Pistol
Women's Qualification: 10m Air Rifle

Women's Final: 25m Pistol
Women's Final: 10m Air Rifle

Open Final: Queen's Prize Pairs

Hockey

09.00-12.30

Men's Preliminary: New Zealand vs. Trinidad and Tobago
Men's Preliminary: Malaysia vs. Canada

14.00-17.30

Men's Preliminary: Australia vs. Wales
Men's Preliminary: India vs. Scotland

Badminton

09.00-12.30

Mixed Preliminaries: Group Play Stage

18.30-22.30

Mixed Quarter-Finals

Squash

12.30-16.30

Men's Preliminaries: Singles Classic Plate Round of 16
Men's Preliminaries: Singles Consolation Plate Round of 16

Men's Quarter-Finals: Singles

Women's Quarter-Finals: Singles Consolation Plate.

18.00-21.00

Men's Quarter-Finals: Singles
Men's Quarter-Finals: Singles Classic Plate
Men's Quarter-Finals: Singles Plate
Men's Quarter-Finals: Singles Consolation Plate

Women's Quarter-Finals: Singles
Women's Quarter-Finals: Singles Plate

Netball

09.30-13.00

Women's Preliminary: Australia vs. England
Women's Preliminary: Scotland vs. New Zealand

15.00-20.30

Women's Preliminary: South Africa vs. Barbados
Women's Preliminary: Saint Lucia vs. Malawi
Women's Preliminary: Wales vs. Trinidad and Tobago

Table Tennis

09.30-14.30

Men's Quarter-Finals: Team

Men's Classification: Team

Women's Quarter-Finals: Team

Women's Classification: Team

16.00-21.00

Men's Quarter-Finals: Team

Men's Classification: Team

Women's Semi-Finals: Team

Women's Classification: Team

Lawn Bowls

08.45-15.00

Men's Preliminaries: Pairs Round 5
Men's Preliminaries: Triples Round 5

Women's Preliminaries: Singles Round 5
Women's Preliminaries: Fours Round 5

Mixed Pairs Bronze Medal Match: Para-Sport B2/B3
Mixed Pairs Gold Medal Match: Para-Sport B2/B3

16.45-19.45

Men's Quarter-Finals: Pairs
Men's Quarter-Finals: Triples

Women's Quarter-Finals: Singles
Women's Quarter-Finals: Fours

CountryGoldSilverBronzeTotal
1 England flagEngland1211932
2 AustraliaAustralia1191232
3 Scotland flagScotland73515
10 Wales flagWales0336
18 Northern Ireland flagNorthern Ireland0011
Tables