Europa League: Results
Quarter-Finals
Thursday, April 11, 2024
Apr 11, 2024 8pm
Quarter-Finals 1st Leg
Liverpool
0-3
Atalanta
Apr 11, 2024 8pm
Apr 11, 2024 8pm
Quarter-Finals 1st Leg
B. Leverkusen
2-0
West Ham
Apr 11, 2024 8pm
Quarter-Finals 1st Leg
AC Milan
0-1
Roma
Thursday, April 18, 2024
Apr 18, 2024 8pm
Apr 18, 2024 8pm
Round of 16
Wednesday, March 6, 2024
Thursday, March 7, 2024
Mar 7, 2024 5.45pm
Round of 16 1st Leg
Sparta Prague
1-5
Liverpool
Mar 7, 2024 5.45pm
Round of 16 1st Leg
Roma
4-0
Brighton
Mar 7, 2024 8pm
Round of 16 1st Leg
Marseille
4-0
Villarreal
Mar 7, 2024 8pm
Mar 7, 2024 8pm
Round of 16 1st Leg
AC Milan
4-2
Slavia Prague
Thursday, March 14, 2024
Mar 14, 2024 5.45pm
Round of 16 2nd Leg
West Ham
5-0
Freiburg
Mar 14, 2024 5.45pm
Round of 16 2nd Leg
Slavia Prague
1-3
AC Milan
Mar 14, 2024 5.45pm
Mar 14, 2024 8pm
Mar 14, 2024 8pm
Round of 16 2nd Leg
Brighton
1-0
Roma
Mar 14, 2024 8pm
Round of 16 2nd Leg
B. Leverkusen
3-2
Qarabag
Mar 14, 2024 8pm
Knockout Round Playoffs
Thursday, February 15, 2024
Feb 15, 2024 5.45pm
Knockout Round Playoffs 1st Leg
Shakhtar
2-2
Marseille
Matviyenko (68'), De Sousa Lemos (90+2')
Konoplya (49'), Zubkov (78'), de Sousa Lemos (90+3'), Bondar (90+4')
Konoplya (49'), Zubkov (78'), de Sousa Lemos (90+3'), Bondar (90+4')
Feb 15, 2024 5.45pm
Knockout Round Playoffs 1st Leg
Galatasaray
3-2
Sparta Prague
Feb 15, 2024 8pm
Feb 15, 2024 8pm
Knockout Round Playoffs 1st Leg
AC Milan
3-0
Rennes
Loftus-Cheek (32', 47'), Leao (53')
Nagida (87')
Thursday, February 22, 2024
Feb 22, 2024 5.45pm
Feb 22, 2024 5.45pm
Knockout Round Playoffs 2nd Leg
Rennes
3-2
AC Milan
Feb 22, 2024 5.45pm
Knockout Round Playoffs 2nd Leg
Qarabag
2-3
Braga
Silva (102'), Axundzada (120+2')
Romao (35'), Qurbanov (36'), Cafarquliyev (53'), Bayramov (85'), Vesovic (90+1'), Mustafazada (111')
Cafarquliyev (57')
Romao (35'), Qurbanov (36'), Cafarquliyev (53'), Bayramov (85'), Vesovic (90+1'), Mustafazada (111')
Cafarquliyev (57')
Feb 22, 2024 5.45pm
Knockout Round Playoffs 2nd Leg
Freiburg
3-2
Lens
Feb 22, 2024 8pm
Feb 22, 2024 8pm
Feb 22, 2024 8pm
Feb 22, 2024 8pm
Knockout Round Playoffs 2nd Leg
Marseille
3-1
Shakhtar
Sudakov (12' pen.)
de Sousa Lemos (45'), Konoplya (45+2'), Matviyenko (58'), Stepanenko (80'), Rakitskiy (90+2')
de Sousa Lemos (45'), Konoplya (45+2'), Matviyenko (58'), Stepanenko (80'), Rakitskiy (90+2')
Group Stage
Thursday, September 21, 2023
Sep 21, 2023 5.45pm
Group Stage
Sheriff Tiraspol
1-2
Roma
Camilo Tovar Angola (57')
Talal (45+3'), Kiki (77'), Paulo (90+7'), Apostolakis (90+2')
Paulo (90+7')
Talal (45+3'), Kiki (77'), Paulo (90+7'), Apostolakis (90+2')
Paulo (90+7')
Sep 21, 2023 5.45pm
Group Stage
Qarabag
1-0
Molde
Sep 21, 2023 5.45pm
Group Stage
Panathinaikos
2-0
Villarreal
Sep 21, 2023 5.45pm
Group Stage
B. Leverkusen
4-0
Hacken
Sep 21, 2023 5.55pm
Group Stage
Union SG
1-1
Toulouse
Sep 21, 2023 8pm
Group Stage
Sturm Graz
1-2
Sporting Lisbon
Sep 21, 2023 8pm
Group Stage
Brighton
2-3
AEK Athens
Sep 21, 2023 8pm
Sep 21, 2023 8pm
Group Stage
Ajax
3-3
Marseille
Thursday, October 5, 2023
Oct 5, 2023 5.45pm
Group Stage
Betis
2-1
Sparta Prague
Oct 5, 2023 5.45pm
Group Stage
Rakow
0-1
Sturm Graz
Oct 5, 2023 5.45pm
Group Stage
Backa Topola
2-2
Olympiacos
Oct 5, 2023 5.45pm
Group Stage
Aris Limassol
2-1
Rangers
Oct 5, 2023 8pm
Group Stage
Slavia Prague
6-0
Sheriff Tiraspol
Oct 5, 2023 8pm
Group Stage
Roma
4-0
Servette
Oct 5, 2023 8pm
Group Stage
Molde
1-2
B. Leverkusen
Oct 5, 2023 8pm
Oct 5, 2023 8pm
Thursday, October 26, 2023
Oct 26, 2023 5.45pm
Group Stage
Sturm Graz
2-2
Atalanta
Oct 26, 2023 5.45pm
Oct 26, 2023 8pm
Oct 26, 2023 8pm
Group Stage
Panathinaikos
1-2
Rennes
Gouiri (7'), Kalimuendo (49')
Belocian (21'), Truffert (45+4'), Kalimuendo (80'), Theate (90+3'), Blas (90+5')
Belocian (21'), Truffert (45+4'), Kalimuendo (80'), Theate (90+3'), Blas (90+5')
Oct 26, 2023 8pm
Oct 26, 2023 8pm
Oct 26, 2023 8pm
Group Stage
B. Leverkusen
5-1
Qarabag
Thursday, November 9, 2023
Nov 9, 2023 5.45pm
Group Stage
Toulouse
3-2
Liverpool
Nov 9, 2023 5.45pm
Group Stage
Rennes
3-1
Panathinaikos
Rieder (9'), Salah (65'), Blas (70' pen.)
Bourigeaud (33'), Wooh (55'), Santamaria (81')
Belocian (33')
Bourigeaud (33'), Wooh (55'), Santamaria (81')
Belocian (33')
Nov 9, 2023 5.45pm
Group Stage
Qarabag
0-1
B. Leverkusen
Nov 9, 2023 5.45pm
Nov 9, 2023 8pm
Group Stage
Betis
4-1
Aris Limassol
Nov 9, 2023 8pm
Nov 9, 2023 8pm
Nov 9, 2023 8pm
Thursday, November 30, 2023
Nov 30, 2023 5.45pm
Group Stage
Sturm Graz
0-1
Rakow
Nov 30, 2023 5.45pm
Group Stage
Sparta Prague
1-0
Betis
Nov 30, 2023 5.45pm
Group Stage
Freiburg
5-0
Olympiacos
Nov 30, 2023 8pm
Group Stage
Villarreal
3-2
Panathinaikos
Nov 30, 2023 8pm
Nov 30, 2023 8pm
Group Stage
Sheriff Tiraspol
2-3
Slavia Prague
Nov 30, 2023 8pm
Group Stage
Rangers
1-1
Aris Limassol
Nov 30, 2023 8pm
Group Stage
Molde
2-2
Qarabag
Nov 30, 2023 8pm
Nov 30, 2023 8pm
Wednesday, December 6, 2023
Dec 6, 2023 8pm
Thursday, December 14, 2023
Dec 14, 2023 5.45pm
Group Stage
Union SG
2-1
Liverpool
Dec 14, 2023 5.45pm
Dec 14, 2023 5.45pm
Group Stage
Roma
3-0
Sheriff Tiraspol
Dec 14, 2023 8pm
Dec 14, 2023 8pm
Dec 14, 2023 8pm
Dec 14, 2023 8pm
Group Stage
Aris Limassol
1-3
Sparta Prague
Playoffs
Thursday, August 24, 2023
Aug 24, 2023 7pm
Playoffs 1st Leg
Ljubljana
0-2
Qarabag
Aug 24, 2023 7pm
Aug 24, 2023 7.30pm
Aug 24, 2023 7.45pm
Aug 24, 2023 8pm
Aug 24, 2023 8pm
Thursday, August 31, 2023
Aug 31, 2023 5pm
Playoffs 2nd Leg
Qarabag
1-1
Ljubljana
Bayramov (24' pen.)
Mustafazada (29'), Jankovic (45+3'), Zoubir (63'), Richard (63'), Andrade (90+1')
Mustafazada (29'), Jankovic (45+3'), Zoubir (63'), Richard (63'), Andrade (90+1')
Aug 31, 2023 6pm
Playoffs 2nd Leg
Luhansk
2-1
Slavia Prague
Alefirenko (32'), Antyukh (41')
Snurnitsyn (14')
Snurnitsyn (14')
Jurasek (83')
Aug 31, 2023 6pm
Playoffs 2nd Leg
Sparta Prague
4-1
Dinamo Zagreb
Aug 31, 2023 6pm
Playoffs 2nd Leg
Sheriff Tiraspol
2-1
KI
Aug 31, 2023 6pm
Playoffs 2nd Leg
Aris Limassol
6-2
Slovan Bratislava
Aug 31, 2023 7pm
Aug 31, 2023 7pm
Playoffs 2nd Leg
Ajax
0-1
Ludogorets
Aug 31, 2023 7.30pm
Aug 31, 2023 7.45pm
Playoffs 2nd Leg
Aberdeen
1-3
Hacken
Aug 31, 2023 8pm
Playoffs 2nd Leg
Zrinjski Mostar
1-1
LASK
Third Qualifying Round
Tuesday, August 8, 2023
Aug 8, 2023 3pm
Third Qualifying Round 1st Leg
Astana
2-1
Ludogorets
Thursday, August 10, 2023
Aug 10, 2023 5pm
Third Qualifying Round 1st Leg
Qarabag
2-1
HJK Helsinki
Aug 10, 2023 6pm
Aug 10, 2023 8pm
Third Qualifying Round 1st Leg
Zrinjski Mostar
6-2
Breidablik
Thursday, August 17, 2023
Aug 17, 2023 5pm
Third Qualifying Round 2nd Leg
HJK Helsinki
1-2
Qarabag
Hostikka (10')
Kouassivi-Benissan (14'), Keskinen (45+6'), Mahammadaliyev (75')
Kouassivi-Benissan (16')
Kouassivi-Benissan (14'), Keskinen (45+6'), Mahammadaliyev (75')
Kouassivi-Benissan (16')
Aug 17, 2023 6pm
Third Qualifying Round 2nd Leg
Hacken
5-0
Zalgiris
Aug 17, 2023 6.30pm
Third Qualifying Round 2nd Leg
Breidablik
1-0
Zrinjski Mostar
Jakovljevic (55' og.)
Sigurjonsson (73')
Sigurjonsson (73')
Barisic (45'), Canadija (90+1')
Aug 17, 2023 7pm
Third Qualifying Round 2nd Leg
Ludogorets
5-1
Astana
Aug 17, 2023 7pm
Aug 17, 2023 7pm
Third Qualifying Round 2nd Leg
BATE
2-2
Sheriff Tiraspol
Kontsevoy (25'), Laptev (90+4')
Jimoh (14'), Shestyuk (41'), Kontsevoy (68'), Khadarkevich (76'), Grechiho (87')
Jimoh (14'), Shestyuk (41'), Kontsevoy (68'), Khadarkevich (76'), Grechiho (87')